Kandiliniz simitten ibaret olmasın

Önümüzdeki haftanın ilk günü Mevlid Kandili. Kandille birlikte Kutlu Doğum heyecanı başlıyor. Peygamber Efendimiz’in doğumu bir ay boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kandilde İstanbul’da olanları mevlid ziyafeti bekliyor. Diğer iller için de güzel alternatifler var. Prof. Dr. Ali Köse Mevlid Kandili’ni huzurlu geçirmek için tavsiyelerde bulundu: Aileniz ve dostlarınızla kandil sofrasında bir araya gelin, hayır yapın, çocuklarınızla Hz. Peygamber hakkında konuşun.

Türkiye’nin en iyi mevlithanları Süleymaniye’de: Süleymaniye Camii’nde, restorasyondan sonra ilk defa bir kandil programı yapılacak. Mehmet Kemiksiz’in şefliğini yürüttüğü Hüdayi Tasavvuf Musikisi Topluluğu, geleneksel mevlide yenilikler getirecek. Klasik mevlid icrasının yanında Kemiksiz’in yeni düzenlemeleri de seslendirilecek. İstanbul’daysanız, pazartesi günü yatsı namazından sonra başlayacak mevlid ziyafetine katılabilirsiniz.

Hz. Peygamber’e ithaf edilen Türk müziği konseri:
Dr. Murat Salim Tokaç’ın genel sanat yönetmenliğini yaptığı Devlet Türk Sanat Müziği Topluluğu, özel bir repertuvarla 14 Şubat’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde sahneye çıkacak. Konserde Hz. Peygamber’e ithaf edilen Türk sanat müziği eserleri okunacak. Gecede Efendimiz’in eşleri Hz. Hatice, Hz. Ayşe ve kızı Hz. Fatma için yazılmış manzum eserleri Dursun Ali Erzincanlı, Reha Yeprem, Uğur Işılak ve Jale Binay seslendirecek. 19.00’da başlayacak program, STV’den canlı olarak yayınlanacak.

Haliç’te tasavvuf konseri:
Haliç Kongre Merkezi’nde BİNDER (Başakşehir İnsan Çevre Derneği), mevlid özel programı yapacak. “El Beşir” adlı programda Kur’an-ı Kerim ve meali okunacak, nat-ı şerifler seslendirilecek ve günün anlamına uygun bir müzik dinletisi olacak. 19.00’da fuaye alanındaki ikramla başlayacak program davetiyeleri için 0212 487 90 25 No’lu telefonu arayabilirsiniz.

Nurullah Genç’ten naat: Prof. Dr. Nurullah Genç’in 14 Şubat’ta Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde naat okuyacağı bir kandil özel programı düzenleniyor. Sanatçı Taner Yüncüoğlu da ilahilerini seslendirecek.Nihat Hatipoğlu, bir televizyon kanalında Mevlid Kandili özel programı yapacak. Hatipoğlu’nun gündüz de Sefaköy’deki Armonipark Alışveriş Merkezi’nde imza töreni olacak.

Siyasiler, kandilde Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde: Ankara Ulus’taki Hacı Bayram-ı Veli Camii’nin restorasyonu bitti. Açılışı Mevlid Kandili’nde Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. Son zamanlarda gece geç vakitlerde restorasyon çalışmalarının ne aşamada olduğunu denetlemek için ani ziyaretler yapıyordu. TRT’den canlı yayınlanacak mevlid programına siyasilerden geniş katılım bekleniyor.

Hayrettin Karaman kandilde Bursa’da: Bursa Müftülüğü kandil akşamı Ulu Cami’de özel bir program düzenliyor. Prof. Dr. Hayrettin Karaman da Mevlid Kandili’ni Bursa’da geçirecek. Hoca, Ördekli Kültür Merkezi’nde kandille ilgili bir konferans verecek. Konferanstan sonra tasavvuf musikisi sanatçısı Mürşid Kavurmacı, ilahi ve kasideler seslendirecek. Programlar ertesi gün de devam edecek. Salı günü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Allah Resulü’nün dünyayı teşrifi ile ilgili konferans verecek.

Torunlarımın arkasında saf tutarım

PROF. DR. HAYRETTİN KARAMAN: Bizler bu konularda az çok bilen ve konuşabilen insanlar olduğumuz için o gece kendi halimize pek bırakılmayız. Mutlaka bir yerlerde oluruz. Mevlid Kandili’ne mahsus bir ibadet olmadığı için özel bir ibadet yapmam ama Efendimiz’in doğduğu günü anarak ve O’nu vesile kılarak dua ederim. Normalde yaşadığım şehirde bulunan çocuk ve torunlarımla haftada bir akşam mutlaka bir araya geliyoruz. Cemaatle namaz kılıyoruz. Tercihen oğlum imam oluyor, torunum müezzinlik yapıyor, ben de arkalarında saf tutuyorum. Büyük bir hazla kılıyoruz o namazı. Sonra oturup aramızda sohbet ediyor, yiyoruz içiyoruz. Eğer kandil gecelerinde bir programım yoksa yine bir araya geliyoruz.

Prof. Dr. Ali Köse’den Kandil tavsiyeleri

Kandil gününü mümkünse ailenizle birlikte geçirin. Hatta imkânınız varsa dostlarınızı, akrabalarınızı çağırın. Sofra kurun. Hz. Peygamber’in doğumunu vesile kılarak akrabalık ve arkadaşlık bağlarınızı kuvvetlendirin.

Kandil gecesi ailenizle veya dostlarınızla mevlid okunan bir camiye giderek maneviyatı hep birlikte hissedin. Camiye gidemiyorsanız mevlid programlarını seyredebilirsiniz.

Kandil vesilesiyle Efendimiz’in ihmal ettiğiniz bir sünnetini tespit edin ve o sünneti bir daha terk etmemek üzere ihya edin.

Hz. Muhammed’i anmak için hakkında yazılmış kitapları okuyun. Sonsuz Nur (Fethullah Gülen), Efendimiz (Reşit Haylamaz), Çöle İnen Nur (Necip Fazıl Kısakürek) olabilir.

Kandil gününü vesile kılarak hayır yapın. Bu hayra çocuklarınızı ve dostlarınızı dahil edin. Mesela yetimleri, kimsesizleri ve yaşlıları sevindirin. Yetimhaneleri, huzurevlerini ziyaret edin.

Şehrinizde kandil sebebiyle düzenlenen konser, konferans veya sergileri takip edin.

Küskün veya dargın olduğunuz birileri varsa onlarla aranızı düzeltin. Çevrenizde böyle insanlar varsa onları barıştırın.

Çocuklarımıza o günün özel bir gün olduğunu hissettirin. Birlikte camiye gidin, kandil simidi alın, hediyeleşin. Onlarla Peygamberimiz hakkında konuşun.

Cep telefonundan mesaj atmak yerine, arayıp konuşun. Çok sayıda mesaj çekmektense az sayıda telefon etmek, az sayıda ziyarette bulunmak evladır.

Dostlarınızı yemeğe çağırın

Peygamber Efendimiz (sas), pazartesi günü oruç tutmanın faziletini anlatırken, “Benim doğduğum ve bana vahiy indirilen gündür.” der. Bu yıl Mevlid Kandili’nin pazartesi gününe denk geliyor olması söz edilen hadis sebebiyle büyük heyecana sebep oldu. Mevlid Kandili kutlamaları ilk olarak Mısır’da Fatımiler döneminde 970’li yıllarda başlamış. Dualar ve hatimlerin yanı sıra şehir meydanlarına görkemli sofralar kurulur, fakir zengin herkes bu sofralarda bir araya gelirmiş. Mevlid Kandili gecesinin gündüzünde sabah namazından sonra öğle ezanına kadar 300 tepsi helva dağıtılırmış. Öğle namazıyla sabaha kadar sürecek zikir ve dualar başlarmış. Şehir meydanlarına ise büyük çadırlar kurulur, bu çadırlarda çocuklar için gölge oyunu oynatılır, şerbet dağıtılır, müzik dinletileri olurmuş. Hz. Peygamber’in anlatıldığı meclisler oluşturulurmuş. Akşam yemeğinde herkes evinde gücü yettiği kadar kalabalık sofralar kurarmış. Osmanlı’da Mevlid Kandili resmi olarak III. Murat (1588) döneminde kutlanmaya başlıyor. Kandile özel davetiyeler bastırılır, camilerde mevlid okutulur, evlerde sofralar kurulurmuş.

Simit mi, helva mı?

Kandil sofralarının baş aktörü helva ve şerbetlerdir. Daha sonra şerbet yerine kağıt külah içine konulan şekerler dağıtılmaya başlanmış. Bazı bölgelerde helva yerine lokma döküldüğü biliniyor. Ege’de birçok beldede hâlâ lokma dökme geleneği devam etse de günümüzde kandil lezzetlerinden geriye kandil simidi kaldı.

Kandil simidinin ilk ne zaman ve neden yapıldığı bilinmiyor. Görüntüsü ve kokusuyla bu gevrek lezzet kandillerle özdeşleşti. Klasik Türk mutfağı uzmanı Nevin Halıcı, kandil simidinin fırınlar sayesinde yaygınlaştığı görüşünde. Halıcı, Hz. Peygamber’in doğumu vesilesiyle ağızları ve gönülleri tatlandırmak isteyenler için kandil simidi ve helvası tarifesini günümüze Türk Mutfağı adıyla güncelleştirdiği, Hadiye Fahriye’nin Tatlıcı Başı adlı kitabından verdi.

Un helvası

Malzemeler: 2 su bardağı un, 4 su bardağı su, 1 su bardağı tereyağı, 2 çorba kaşığı çam fıstığı, 3 su bardağı şeker.

Yapılışı: Dibi yuvarlak tencerede yağı erit. Fıstığı, unu ilâve et. Çok hafif ateşte pembeleşinceye kadar karıştırarak kavur. Şekeri su ile bir taşım kaynat. Kavrulan kıvamı gelmiş meyaneye dök. Tencereye yapışmayıncaya ka­dar karıştırarak tanelendir. Ateşten al.

Kandil simidi

Malzemeler: 2,5 su bardağı un (250 gr), 1 yumurta, 1/2 su bardağı tereyağı veya margarin (125 gr), 1 tatlı kaşığı mahlep, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı yaş maya, 2 kahve fincanı susam, 1 kahve fincanı süt veya su, 1 yumurta sarısı.

Yapılışı: Unu ele, ortasında ılık süt veya su ile mayayı ez. Unu üzerine topla. Çatlamalar görülünce ortasını aç, 1 yumurta, margarin, mahlep, tuz ilâve et yoğur. Tencereye kapak ört, ılık yerde 1 saat dinlendir. Hamur tah­tasına al, on ikiye böl, yuvarlayarak uzat, iki ucunu birleştir, simit yap, yağ­lanmış tepsiye birer parmak ara ile sırala. Üzerlerine yumurta sarısı sür, susam serp, orta hararetli fırında pişir.

Zaman Gazetesi, Cuma Eki, Gülizar Baki

Kaynak:http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1091606